Sprawozdanie XII Konferencja Naukowa PASE we współpracy z ART ORAL Germany SOPOT 2013


W dniach 20-23 czerwca 2013 roku odbyła się w Sopocie, w hotelu Sheraton tuż przy wspaniałej plaży, XII Międzynarodowa Konferencja Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej. Po raz pierwszy „międzynarodowość” zawarta w nazwie wynikała nie tylko z obecności wykładowców z różnych stron świata. Zorganizowanie konferencji było efektem międzynarodowej współpracy pomiędzy naszą Akademią a Art Oral z Niemiec. Art Oral został powołany wiele lat temu do życia przez wybitnych praktyków – stomatologa dr Gerda Kornera i technika dentystycznego – Klausa Muterthiesa. Ongiś corocznie odbywały się spotkania Art Oral w Sopcie, organizowane oprócz w/w również przez dr Zbigniewa Piankowskiego. Z różnych powodów zaprzestano corocznego organizowania tych spotkań. Połączona inicjatywa PASE i Art Oral doprowadziła do powrotu tradycji konferencji w Sopocie, w niepowtarzalnej letniej, nadmorskiej scenerii. Dzięki połączonym siłom udało się zaprosić wyjątkowy skład wybitnych wykładowców z całego świata, zarówno lekarzy jak i techników - wykłady i warsztaty prowadziło 17 praktyków z całego świata. „Międzynarodowość” konferencji to również uczestnicy. Blisko 100 uczestników przybyło z zagranicy – z Niemiec, Danii, Włoch, Rosji, Ukrainy a nawet z Australii, co jest niewątpliwym novum w kontekście konferencji stomatologicznych organizowanych w naszym kraju.

Zainteresowanie konferencją było olbrzymie, dość powiedzieć, że wzięło w niej udział ponad około 500 uczestników. Główne sesje wykładowe zajęły piątek i sobotę. W czwartek i niedzielę dodatkowo zorganizowane zostały warsztaty dla mniejszych grup słuchaczy.

W pierwszym dniu przedkongresowym – 20 czerwca, odbyło się 8 warsztatów, w większości praktycznych. Były to: „Periodontologiczna chirurgia plastyczna – pokrycie recesji przy zębach i implantach” Gerda Kernera (Niemcy), „Obciążenie natychmiastowe implantów z zastosowaniem techniki zgrzewania wewnątrzustnego w gabinecie stomatologicznym” Marco Degidi (Włochy), „Natychmiastowa implantacja i opracowanie cyrkoniowych wszczepów z poziomu tkanek miękkich z łącznikami z włókna szklanego w obszarze estetycznym Barta Beekmansa (Holandia), „Adaptacyjne uzupełnienia tymczasowe” Micheal’a Magne (USA), „Projektowanie uśmiechu i postępowanie wielospecjalistyczne – koncepcja Digital Smile Design” Christiana Coachmanna (Brazylia), „Augmentacja tkanek twardych w wymiarze poziomym” Arndta Happe (Niemcy), oraz bezpłatne warsztaty sponsorów – Oral-B -„Procedury higienizacyjne – protokół postępowania w zabiegach profesjonalnych i domowych” i Optidentu - „Czy i jak tomografia CBCT zmieniła diagnostykę i procedury w pracy klinicznej w moim gabinecie?”.

Piątek, 21 czerwca od 9 rano do 18:30 wypełniły wykłady. Były to w kolejności: „Postępowanie inwazyjne, minimalnie inwazyjne, nieinwazyjne” Klausa Muthertiesa (Niemcy), „The California Smile – w pogoni za perfekcją, w zgodzie z naturą” Samuela C. Lee (USA), „Pełnoceramiczne uzupełnienia protetyczne” Ursa Brodbecka (Szwajcaria), „Poprawa komunikacji między dentystą i technikiem w celu uzyskania optymalnego uśmiechu i prac ceramicznych” Christiana Coachmanna (Brazylia), „Kliniczne wykorzystanie technologii CAD/CAM” Tal’a Morr (USA), „Zarządzanie obszarem połączenia implant-odbudowa protetyczna” Arndta Happe (Niemcy), „ Zarządzanie tkankami miękkimi w strefie estetycznej” Martijna C. Moolenaar’a (Holandia), „Natychmiastowe obciążenie implantów a ostateczny rezultat estetyczny: efektywna synergia” Marco Degidi (Włochy) i „Kluczowe punkty referencyjne w planowaniu leczenia implanto-protetycznego” Fernando Rojas-Vizskaya (Hiszpania). W drugim dniu konferencji, w sobotę 22 czerwca program był równie wypełniony. Od 9 do 17:45 wykłady wygłosili: Enrico Steger (Włochy) – „Nowe perspektywy dla dwutlenku cyrkonu i technologii CAD/CAM”, Michel Magne (USA) – „Równowaga: Kryteria i parametry uzyskania zrównoważonego uśmiechu – zasady kompozycji i integracji w ramach systemu Bio-Emulation”, Claudio Pihno (Brazylia) – Wielospecjalistyczne podejście w stomatologii estetycznej w dążeniu do doskonałości”, Bart Beekmans (Holandia) – „Natychmiastowe obciążenie pojedynczego braku zębowego w strefie estetycznej implantem cyrkoniowym”, Edward A. McLaren (USA) – „Wojny ceramiczne: Powrót Mistrza Ceramiki. Pojedyncza korona w odcinku przednim i minimalistyczne licówki”, Tony Rotondo (Australia) – „ Wyzwania dla materiałów kompozytowych, technika ich stosowania oraz ich możliwości i ograniczenia”, Gerd Korner (Niemcy) – „Zorientowana periodontologicznie koncepcja estetyki prac opartych na zębach i implantach” oraz Pascal Magne (USA) – „Ceramiczne uzupełnienia adhezyjne w przednim odcinku – czynniki sukcesu”.

Niejako na deser w niedzielę odbyła się specjalna 5-o godzinna sesja prowadzona przez Pascala Magne pt. „Uzupełnienia adhezyjne w zębach bocznych – bezpośrenie i CAD/CAM”.

Konferencja bez integracyjnej imprezy towarzyszącej nie byłaby kompletna, w piątek zatem odbyło się Gala Party w Zatoce Sztuki nad samym morzem. W plażowej scenerii do późnej nocy a dla niektórych do wczesnego rana trwała zabawa, częściowo na plaży, częściowo przy muzyce na parkiecie, urozmaicana atrakcjami, m.in. pokazem ogni sztucznych i sztuki barmańskiej.

Nastroje towarzyszące konferencji oraz entuzjazm zarówno uczestników jak i wykładowców już zaowocował. Podjęta została decyzja o zorganizowaniu w 2015 roku podobnego spotkania o jeszcze większym zasięgu pt. „Baltic Sea Esthetic Conference” więc zapraszamy już teraz do Sopotu 15-18 czerwca 2015 roku.

Dziękujemy za udział w konferencji w tym roku i zapraszamy na kolejne.

Galeria zdjęć XII Konferencja Naukowa PASE we współpracy z ART ORAL Germany SOPOT 2013

 

Galeria zdjęć - wykładowcy XII Konferencja Naukowa PASE