Sprawozdanie XIII Konferencja Naukowa PASE Warszawa 2014
W dniach 13-15 czerwca 2014 roku odbyła się XIII konferencja naukowa Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej. Konferencja o tyle uroczysta, że powiązana z dziesiątą rocznicą istnienia Akademii. Konferencja miała miejsce w pięknym, niedawno otwartym Centrum Konferencyjnym Muranów w Warszawie, które zaprojektował wybitny fiński architekt Rainer Mahlamäki. Na co dzień centrum jest siedzibą Muzeum Historii Żydów Polskich, a jego wspaniała architektura przesiąknięta jest symbolizmem nawiązującym tak do odległej historii narodu żydowskiego –np. wysoki hall przypominający wąwóz i przejście przez Morze Czerwone jak i dwudziestowiecznej – m. in. pomost nad hallem przypominający kładkę nad ulicą Chłodną łączącą dwie części getta w Warszawie.
Konferencja rozpoczęła się dniem warsztatowym. 13-go czerwca od godziny 9 rano rozpoczęły się warsztaty, które trwały do godziny 19-tej. Prowadzili je zarówno wykładowcy z zagranicy jak i z Polski, zarówno lekarze jak i technicy dentystyczni. Byli to dr Marcus Dagnelid ze Szwecji, dr Elliot Mechanic z Kanady, TD Joshua Polansky ze Stanów Zjednoczonych, TD Sascha Hein z Niemiec, a z Polski dr Adam Ziemlewski, dr Wojciech Ryncarz, prof. Małgorzata Pietruska i dr Jan Pietruski.
Oficjalnego otwarcia konferencji dokonało w sobotę 14-go czerwca razem trzech prezydentów PASE – pierwsza prezydent dr Danuta Borczyk, były prezydent dr Krzysztof Chmielewski i obecny prezydent dr Jan Pietruski. W trakcie jubileuszowego otwarcia głos na scenie zabrali również honorowi członkowie Akademii – prof. Barbara Adamowicz-Klepalska i prof. Stanisław Suliborski oraz gość reprezentujący ArtOral - dr Gerd Körner z Niemiec.
Część naukową rozpoczęły wykłady techników dentystycznych - Renzo Caselliniego z Kalifornii i Joshuy Polansky’ego z New Jersey przedstawiające warsztat pracy techników ze Stanów Zjednoczonych na najwyższym poziomie. W następnym wykładzie dr Elliota Mechnica z Quebeck’u mieliśmy możliwość zobaczenia codziennej pracy wybitnego klinicysty od lat zajmującego się stomatologią estetyczną w rzeczywiście multidyscyplinarnym zrozumieniu tego pojęcia. Dowiedzieliśmy się także że Dr Mechanic jest również aktywnym muzykiem. Z kolei dr Marcus Dagnelid z Goteborga przedstawił ewolucję implantologii na przestrzeni lat i jej efekty dostępne dla dzisiejszego stomatologa. Tematykę ewolucji w implantologii kontynuował dr Christian Stappert obecnie pracujący w Nowym Jorku. Jego wykład bogato poparty wynikami badań naukowych w wyczerpujący sposób przedstawił sposób łączenia nowych technologii i wiedzy z zakresu uwarunkowań biologicznych w celu osiągnięcia przewidywalnych i trwałych rezultatów estetycznych w implantoprotetyce. Pierwszy dzień zakończyła wykładem dotyczącym leczenia recesji dziąsłowych prof. Marzena Dominiak, która w ograniczonym czasie wykładu zreferowała ogrom wiedzy dotyczącej tego jakże aktualnego zagadnienia.
Wieczorem pierwszego dnia w klubie Endorfina odbyła się atrakcja wieczoru - Gala Party. Spotkanie to nazwać można przyjęciem urodzinowym Akademii, które było prezentem firmy Densply Implants. Na urodzinach– jakże by inaczej – musiał znaleźć się tort urodzinowy z dziesięcioma świeczkami i jak to na urodzinach bywa, do późnej nocy na parkiecie było ciasno.
Drugi dzień wykładowy rozpoczął TD Enrico Steger z Tyrolu. Jak zwykle tak i tym razem można się było zastanawiać, czy jego wykład to jeszcze wykład czy bardziej spektakl. Pomijając wspaniałą oprawę graficzną, po raz kolejny mieliśmy okazję zapoznania się z nowościami jakie pojawiły się w stworzonej przez niego technologii CAD/CAM ZirkonZahn Preattau. Kolejny wykład tego dnia prowadził również technik dentystyczny Sascha Hein praktykujący w swoim życiu w Japonii, Emiratach Arabskich, Australii a obecnie w Niemczech. Oprócz wielu informacji popartych badaniami naukowymi przedstawił nam również cele i efekty działania grupy Bio Emulation zrzeszającej wybitnych techników i lekarzy. Po przerwie wykład poprowadził Peter Bausch. Mimo że dr Bausch jest z wykształcenia chemikiem, jego wykład dotyczący okluzji niewątpliwie wniósł wiele nowych informacji z tej dziedziny stomatologii przydatnych w codziennej pracy dentysty. Część naukową konferencji zakończył długi, dwuczęściowy wykład prof. Ariela Raigrodskiego z Seattle. Ci którzy zostali na sali wykładowej do końca konferencji – a nie dla każdego niestety było to możliwe w niedzielę wieczór – nie mogli narzekać. Wykład w wyczerpujący sposób przedstawił właściwie całą współczesną wiedzę dotyczącą systemów CAD/CAM popartą zarówno publikacjami różnych autorów jak i własnych profesora Raigrodskiego. Od lat zajmuje się on tą tematyką, czego efektem jest kilkadziesiąt artykułów naukowych jego autorstwa z tej dziedziny. Jest też aktywnie praktykującym stomatologiem.
W zorganizowaniu jubileuszowej konferencji pomogli nam nasi sponsorzy: platynowy – Dentsply Implants, merytoryczni – Blend a med/Oral B, Amadar/Sirona, radiologiczny – Optident, srebrni – Philips Sonicare, Biomet 3i Depot Wasio, Dental Holding oraz patroni medialni: Wydawnictwo Kwintesencja, Dental Tribune, Dental Labor, As Media, Bestom Dentonet, Dental Radio i Be Active Dentists.