Sprawozdanie PASE 2012
W dniach 29 - 31 marca 2012 roku w hotelu Sheraton w Warszawie odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Naukowa Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej. Była to konferencja organizowana przez nowy zarząd PASE pod kierownictwem obecnego prezydenta Akademii, dr Krzysztofa Chmielewskiego. Konferencja o zmienionej formule, w której oprócz dwóch dni wypełnionych wykładami, znalazło się także miejsce na przedkongresowy dzień warsztatowy. W skład komitetu naukowego weszli: dr Jan Pietruski v-ce prezydent Akademii, Prof. Stanisław Suliborski i dr Maciej Żarow. Logistyką zajmował się dr Wojciech Ryncarz, v-ce prezydent Akademii oraz Pracownia Pozytywnych Zmian Pani Zuzanny Liskowackiej. Zarówno warsztaty jak i wykłady przeznaczone były tak dla lekarzy jak i techników dentystycznych.
Konferencja odbiła się szerokim echem w środowisku stomatologicznym, a najlepszym dowodem dużego zainteresowania tematyką i wykładowcami był udział ponad 250 uczestników i pełna sala przez cały czas trwania konferencji. Niewątpliwie nazwiska wykładowców były tym, co przyciągnęło tak dużą liczbę słuchaczy, ale także możliwość uczestniczenia w warsztatach praktycznych.
Aż troje z wykładowców przyjechało z Kalifornii. Dr Jacinthe Paquette, David Guichet i Jungo Endo. Pierwsza z wymienionych wygłosiła dwuczęściowy wykład pt “Jak sprostać wymaganiom estetycznym w codziennej praktyce klinicznej”. W prawie trzygodzinnym wykładzie wspaniale przedstawiła jakże istotne w dzisiejszej stomatologii wielospecjalistyczne spojrzenie na planowanie i leczenie pacjenta. Jako wybitny protetyk od lat specjalizujący się w stomatologii estetycznej i implantoprotetyce, stomatologii odtwórczej, okluzji oraz zaburzeniach stawów skroniowo-żuchwowych podzieliła się swoim bogatym doświadczeniem w wykorzystywaniu szeroko pojętej wielospecjalistycznej wiedzy i technologii. Ciekawym wątkiem wykładu była problematyka pacjentów o nierealnych oczekiwaniach dotyczących ich wyglądu, diagnozowanych jako „Body dismorphic disorder”. David Guichet, również protetyk prowadził warsztaty pt. ”Poza granicami wirtualnej rzeczywistości; technologie w implantoprotetyce”. Uczestnicy warsztatów mieli okazję na żywo pracować w programie Facilitate®, planując leczenie implantologiczne w wirtualnej rzeczywistości na własnych komputerach. Jungo Endo to wybitny japoński technik dentystyczny, od 14 lat mieszkający w USA, a od wielu związany z Uniwersytetem Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA). Zanim przeniósł się do Kalifornii szkolił się w Japonii pod okiem samego Shiegeo Kataoka. Zarówno jego warsztaty jak i wykład poświęcone były napalaniu ceramiki różowej ceramiki dentystycznej odtwarzającej różową estetykę.
Ken Harris, jedyny w Wielkiej Brytanii uczeń i propagator Koisa , na co dzień lekarz praktykujący w Newcastle zajmujący się stomatologią estetyczną na najwyższym poziomie, wygłosił wykład jak również prowadził warsztaty na temat zastosowania filozofii dr Koisa w codziennej pracy stomatologa. Była to w pewnym sensie kontynuacja idei wielospecjalistycznego podejścia do terapii w stomatologii, o której wcześniej mówiła dr Paquette. Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem, tym bardziej, że uprawianie stomatologii wg idei Johna Koisa zyskuje w Polsce na popularności.
Kolejną grupę wykładowców stanowili goście z Włoch. Bardzo interesujący był wykład prowadzony przez stomatologa – dr Marco Nicastro i technika Francesco Ferretti pt. „Wybór odpowiedniej ceramiki w celu osiągnięcia optymalnego długofalowego efektu estetycznego – podejście zespołowe”. W wykładzie prowadzonym przez zespół lekarz-technik słuchacze mieli szansę zobaczyć jak powinna wyglądać współpraca takiego zespołu, aby jej efektem była przedstawiona wspaniała stomatologia estetyczna. Z kolei dwuczęściowy wykład profesora Francesco Mangani z Rzymu był w szerokim tego pojęcia znaczeniu przeglądem możliwości jakie oferuje współczesna stomatologia estetyczna na wszystkim etapach terapii. Profesor Mangani, którego można nazwać nestorem włoskiej stomatologii estetycznej w swojej prezentacji przedstawił także trwałość efektów prawidłowo prowadzonej terapii w oparciu o wiele własnych wieloletnich obserwacji z wykorzystaniem tak pośrednich jak i bezpośrednich metod rekonstrukcyjnych.
Kolejni wybitni wykładowcy, to nasi sąsiedzi – Peter Gehrke i Orcan Juksel z Niemiec. Obaj wygłosili wspaniałe wykłady przenoszące nas w świat stomatologii już nie XXI ale XXII wieku. Nowe technologie, komputeryzacja, cyfryzacja, wirtualne projektowanie zabiegów i rekonstrukcji protetycznych - to już rzeczywistość. Zobaczyliśmy jak dzięki wykorzystaniu technologii możliwa jest pełna rehabilitacja implantoprotetyczna pacjenta z natychmiastowym obciążeniem docelową rekonstrukcją przy w pełnym tego słowa znaczeniu zdalnej diagnostyce i planowaniu, bowiem chirurg po raz pierwszy spotyka się z pacjentem tuż przed zabiegiem. Jak powiedział sam wykładowca – Orcan Juksel – nie jest to łatwe, ale jest to już możliwe.
Wszystkie wykłady odbywały się w języku angielskim – z symultanicznym tłumaczeniem na język polski. W czasie przerw kawowych i lunchu duąym powodzeniem cieszyły się stoiska wystawców i sponsorów prezentujących swoją ofertę.
W dniu warsztatowym mieliśmy też rodzimego wykładowcę - doktora Tomasza Cegielskiego ze Szczecina, który prowadził cieszące się niemałym zainteresowaniem warsztaty pt. „3D w ortodoncji, endodoncji, implantologii, chirurgii”. Warsztaty poparte były olbrzymim doświadczeniem praktycznym droktora Cegielskiego, który oprócz czynnej pracy zawodowej implantologa prowadzi także badania nad zastosowaniem CBCT w ocenie jakości kości.
Nie ma udanej konferencji bez wieczornych spotkań. Tym razem odbyło się ono w Domu Dochodowym naprzeciwko hotelu Sheraton, gdzie przy przekąskach przygotowanych przez Magdę Gessler każdy znalazł chwilę na pogawędki z przyjaciółmi.
Firmy ASTRA TECH i FRIADENT były platynowymi sponsorami tegorocznej Konferencji organizując pobyt i wykłady wysoko ocenionych przez uczestników wykładowców, debiutująca w stomatologii na rynku polskim firma Philips Sonicare została złotym sponsorem, współorganizacyjnie pomogła firma KERR zapraszając profesora Mangani. Konferencja miała również Radiologicznego Patrona – którym została firma Optident oraz srebrnego sponsora firmę ROBOCAM. Uczestnicy Konferencji mogli podziwiać samochód firmy INFINITI – który parkował w Holu Hotelu Sheraton przez całe dwa dni.
Patronami medialnymi imprezy zostały: Wydawnictwo Kwintesencja, Magazyn stomatologiczny, Dental Tribune, Edentico, Dentonet i dentowizja które przez swoje zaangażowanie w promocję Konferencji pomogły w osiągnięciu świetnego wyniku frekwencyjnego.
Pierwsze oceny konferencji docierające od uczestników chwalą jej organizację i poziom merytoryczny, a najlepszym chyba dowodem, że organizatorzy utrafili w gusta uczestników, że aż 100 lekarzy zadeklarowało na pniu udział w następnym spotkaniu PASE, które odbędzie się w czerwcu 2013 roku w Sopocie. Szczegóły już wkrótce na WWW.pase2013.pl