Sprawozdanie Sesja Specjalna Dr Johna KOISA Warszawa 2013
W dniach 22-23 maja odbyła się w Warszawie dwudniowa sesja specjalna Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej. Bohaterem sesji był dr John Kois z Seattle, USA, który po raz pierwszy w Europie wykładał przez pełne dwa dni. Sesja dr Koisa poświęcona była głównym zagadnieniom jego filozofii uprawiania stomatologii – planowaniu leczenia oraz okluzji funkcjonalnej.
Dr Kois jest ciekawą postacią. Całe życie poświęcił i nadal poświęca stworzeniu takich standardów postępowania w stomatologii, które pozwalają uniknąć sytuacji najbardziej nielubianych przez dentystów – niespodziewanych niepowodzeń leczenia. W swoim protokole postępowania wyróżnia cztery aspekty: biomechaniczny, periodontologiczny, funkcjonalny i estetyczny. Każdy z nich analizowany jest pod kątem potencjalnego ryzyka terapeutycznego i możliwości jego uniknięcia, wyboru odpowiednich procedur terapeutycznych i eliminacji tych, których stosowanie obarczone jest możliwością powikłań. Przedstawione protokoły postępowania poparte są nie tylko kilkudziesięcioletnim doświadczeniem klinicznym, ale przede wszystkim wyselekcjonowaną wiedzą z literatury. Ten aspekt jest szczególnie wartościowy we współczesnej stomatologii, kiedy jakże często lekarz czuje się niejako osaczony przez nowoczesną technologię, nowe techniki i instrumenty, wszystkie „najlepsze, najnowocześniejsze, najbardziej pewne”, a w rzeczywistości przeważnie nie poparte żadnymi wartościowymi obserwacjami klinicznymi. Zastanawiające jest, że jeśli będziemy szukać w wyszukiwarkach internetowych nazwiska Kois – nie znajdziemy tam wiele informacji a tym bardziej reklam. Najczęściej nazwisko to wyświetlać się będzie w cytowaniach, bowiem wiele dzisiejszych standardów postępowania w periodontologii, stomatologii odtwórczej i protetyce zostało po raz pierwszy opisanych właśnie przez Koisa już kilkadziesiąt lat temu. Z drugiej strony w centrum szkoleniowym stworzonym przez Johna Koisa w Seattle na kursy należy zapisywać się z reguły z rocznym wyprzedzeniem i co ciekawe – średnia wieku szkolących się tam lekarzy to około 40 lat !
Pierwszy dzień sesji przypomniał nam w szerokim zakresie wiedzę, która pozornie wydawałby się być banalną, ale jakże często niestety pomijana jest przez nas w codziennej pracy z pacjentem. Drugi dzień poświęcony był okluzji funkcjonalnej rozumianej przez pryzmat stworzonych przez dr Koisa pięciu stanów funkcjonalnych narządu żucia – akceptowalnej funkcji, zawężonej koperty funkcjonalnej żuchwy, dysfunkcji narządu żucia, parafunkcji i zaburzeń neurologicznych. Dopiero łącząc zagadnienia poruszane pierwszego dnia z koncepcją analizy funkcjonalnej mogliśmy dostrzec rzeczywistą wartość w taki sposób rozumianej stomatologii, gdzie podstawową ideą jest pełna przewidywalność efektów prowadzonej terapii.
W sesji uczestniczyło 600 dentystów i techników dentystycznych. Co ciekawe – oceny sesji były skrajnie różne. W ankietach wypełnianych przez uczestników w dziesięciostopniowej skali oceny wahały się od 1 do 10. Aż trudno uwierzyć skąd taka rozbieżność. Nie każdemu odpowiada „amerykański” sposób przekazywania wiedzy i „amerykańskie – bezpieczne” podejście do wykonywania zawodu. Warte jest jednak zastanowienia, dlaczego lekarz traktowany przez wielu w swoim kraju jako ikona, tak dużą wagę przywiązuje do bezpieczeństwa i przewidywalności stosowanych procedur. Na naszym podwórku zaczynamy także doceniać takie podejście w świetle narastającej fali roszczeń ze strony pacjentów – nie zawsze niesłusznych – oraz kształtującej się grupy prawników specjalizujących się w sprawach dociekających praw pacjentów.